NÁŠ VOLEBNÍ PROGRAM

Naše motto zní „Náš volební program jste Vy občané“, kdy informace získané od Vás pomáhají neustále zlepšovat život a prostředí nás všech – NÁŠ DOMOV. 

Přicházíme s návrhem být maximálně aktivní v komunitní energetice, ve které obec zainvestuje do obnovitelných zdrojů. Vyrobenou elektrickou energii využije pro své účely a přebytek prodá za smluvní, výrazně nižší než tržní cenu, domácnostem a firmám v obcích Zašová a Veselá.
Konečné řešení výjezdu z obce. Bezpečnost občanů je naší prioritou, a tento projekt je tudíž základním kamenem našeho volebního programu.
Využití a revitalizace obecního majetku, např. areál bývalých drobných provozoven.
Regulace výstavby v obci v návaznosti na koncepční řešení dopravy a bezpečnosti chodců.
Využití a revitalizace obecního majetku, např. smuteční obřadní síň.
Podpora rekonstrukce a modernizace sportovních a kulturních míst (fotbalové hřiště, tenisové kurty, areály pro děti a rodiče, hasičský areál, lyžařský areál atd.).
Prosadit co nejdříve realizaci opravy mostu na příjezdu do Veselé.
Podpora rekonstrukce a modernizace sportovních a kulturních míst - lyžařský areál atd.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Konečné řešení výjezdu z obce1

Energetická soběstačnost2

Využití a revitalizace obecního majetku, např. areál bývalých drobných provozoven, areál Skály, smuteční obřadní síň3

Zrušení stávajícího měření rychlosti v obci a nahrazení jinou jinde osvědčenou alternativou pro zachování bezpečnosti a plynulosti provozu

Regulace výstavby v obci v návaznosti na koncepční řešení dopravy a bezpečnosti chodců

Revize požárních hydrantů ve Veselé a vytipování míst pro vybudování nadzemních hydrantů k okamžitému použití při zásahu hasičské techniky

Nová jemnější filtrace jímací nádrže vodovodního řádu ve Veselé

Prosadit co nejdříve realizaci opravy mostu na příjezdu do Veselé

Četnější údržba obecní zeleně včetně míst v péči Správy cest a toků

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Oprava asfaltového povrchu u paneláků s vizí nového povrchu pro multifunkční sportování

Revitalizace neutěšeného stavu zašovského a veselského potoka

Revize správy a ekonomické náročnosti provozu obecních budov

Optimalizace hospodaření obce s ohledem na stávající makroekonomickou situaci a možná budoucí rizika v oblasti příjmů a výdajů obecních rozpočtů 

Revidovat výstavbu větších projektů v návaznosti na zatížení obecního rozpočtu a dále s ohledem na využití pro občany posoudit finanční náročnosti správy a provozu takových projektů

Diskuze nad projekty z oblasti krajinné tvorby, aby nedocházelo k jejich podcenění v návaznosti na budoucnost daných lokalit (jde nám o rozumné posouzení a oponenturu ke spokojenosti občanů).

Podpora rekonstrukce a modernizace sportovních a kulturních míst (fotbalové hřiště, tenisové kurty, areály pro děti a rodiče, hasičský areál, lyžařský areál atd.).

Naším cílem je, abyste měli poblíž každé lokality prostor jak oddechový, tak sportovně-rekreační. Prostor pro setkávání občanů a udržení našich spolků, oddílů v činnosti. 

Podporujeme projekty s nižšími náklady na výstavbu a provoz, ale s větší užitnou hodnotou pro široké využití našich občanů.

PODROBNĚJI

1

DOPRAVA A BEZPEČNOST


Již několik volebních období se představitelé obce s dotčenými orgány snaží vyřešit bezpečný a bezproblémový výjezd ze Zašové. Za poslední čtyři roky se tento projekt nerealizoval, ba naopak došlo ke zhoršení bezpečnosti a plynulosti provozu instalací úsekového i okamžitého měření rychlosti. 


Dle posledních informací je projekt ve fázi vydání stavebního povolení a jeho další pokračování je otázkou priorit investičních akcí stejného druhu v rámci Zlínského kraje a samozřejmě finančních prostředků na to vyhrazených.


Bezpečnost občanů je naší prioritou, a tento projekt je tudíž základním kamenem našeho volebního programu. Věříme, že zrušení stávajícího měření rychlosti a nahrazení jinou již osvědčenou alternativou bude úspěšným řešením pro zachování bezpečnosti a plynulosti provozu při výjezdu ze Zašové.

AKTUALIZOVÁNO

2

ENERGETICKÁ SOBĚSTAČNOST


V dnešní době se nacházíme na bezprecedentním trhu elektrické energie, kdy jsme závislí na současných energetických firmách a na lipské (Německá burza komodit) burze nevyjímaje, kde díky netržnímu prostředí dosahujeme hodnoty silové energie ve výši 500 EUR/MWh, s distribucí se dostáváme až na hodnotu kolem 14,- Kč/kWh. Jedna z úvah, kterou by měla každá obec nyní zapracovat ve svých volebních programech, je získat svoji nezávislost, svoji udržitelnost nebo svoji diverzifikaci vůči současným energetickým firmám, které si k burzovní části nastaví svůj poplatek za každou prodanou MWh.


Přicházíme s návrhem být maximálně aktivní v komunitní energetice, ve které obec zainvestuje do obnovitelných zdrojů. Vyrobenou elektrickou energii využije pro své účely a přebytek prodá za smluvní, výrazně nižší než tržní cenu, domácnostem a firmám v obcích Zašová a Veselá. Cílem je neakceptovat netržní prostředí v energetice, zabezpečit si energii sami pro sebe, minimalizovat výkyvy a nedostatek elektrické energie na energetických burzách a hlavně pro naše občany zabezpečit nižší fakturaci za elektrickou energii.

Dovolte mi pár poznámek k našemu volební programu o energetické soběstačnosti. Nacházíme se v bezprecedentní situaci, kde čekáme, kdo nás spasí, kdo nás zachrání, kdy skončí energetická válka! Věřte mi, řídím velkou firmu a pakliže si nepomůžeme sami, nemůžeme očekávat pomoc od státu nebo evropské komise. Vždy, jakákoliv podpora bude vykoupena tím, že budeme zvyšovat deficity národních, evropských rozpočtů a v konečném efektu to stejně zaplatíme my, občané, firmy, obce a v neposlední řadě naše děti, vnoučata. Obecní energetika dávno není výsadou technologických nadšenců, ale kvůli energetické krizi prakticky nutnou oblastí, kterou starostové musí převzít na svá bedra. Zajistit si aspoň část spotřeby elektřiny z vlastních zdrojů je dnes to nejrozumnější, co starosta může pro svou obec udělat. Proto jsme byli překvapení, že žádná z politických, nezávislých uskupení nemá bod o energetické nezávislosti ve svých programech a přicházíme s tímto bodem za Vámi, za občany. Tento bod v době energetické války a jak sami můžete vidět, nemáme jistotu, že zastropované ceny jsou udržitelné, bereme velmi vážně a potřebujeme Váš hlas, abychom zamezili riziku energetické chudoby.

První krok k energetické soběstačnosti obce představuje mapování spotřeby a potenciálu pro výrobu z konvenkčních (kogenerace), nebo obnovitelných (fotovoltaika) zdrojů. Doba, kdy si budou moci obce v maximální možné míře řídit výrobu energie samy, by mohla nastat v průběhu příštího roku. Očekává se, že současná vláda, která má komunitní energetiku zakotvenou ve svém programovém prohlášení, ji projedná na podzim. Komunitní energetické hnutí má navíc podporu i v evropské legislativě, která nově dává právě komunitám a jednotlivcům právo vyrábět, skladovat, spotřebovávat a prodávat vlastní energii. Je však nutné, aby tato pravidla Česko a další členské státy dobře převedly do národní legislativy.


Ze současné energetické krize vede několik cest. Jedna z nich je cesta efektivních energetických úspor– naučme se hospodařit s energií rozumně. To zatím neumíme. Další z cest se jmenuje zvýšení energetické soběstačnosti a týká se jak občanů, tak obcí. Zapomeňme na svět, kde za nás energetiku „někdo“ vyřeší. Učme se vzájemně a budujme energetické komunity tak, abychom co nejdříve byli nezávislí nejen na dodávkách komodit ze zahraničí, ale i na národních centrálních zdrojích.
Díky tomu, že komunitní energetika přesouvá výrobu elektřiny a tepla do rukou lidí, decentralizuje ji a demokratizuje ji, pomáhá snižovat riziko energetické chudoby. Podporuje také lokální ekonomiku i formování komunitního života v obci. Ve státech, kde je koncept komunitní energetiky plně rozvinutý, je navíc běžným standardem, že se na financování projektů kromě obce či případného soukromého investora podílí i sami občané. To ostatně zvyšuje veřejnou podporu a lokální přijatelnost projektu.


V komunitní energetice vidí přínos pro celý region například starosta obce Trojanovice Jiří Novotný:„Tři krize za sebou– covid, uprchlická vlna a drahé energie– nás naučili jednu důležitou věc. Nemá smysl stát s nataženou rukou a čekat na pomoc vlády. Ta je vždy pomalá, a nakonec se potřebné finance k obcím nedostanou, nebo jen po troškách. Díky komunitní energetice si s tím už na příští zimu poradíme. Ve skutečnosti mohou soláry, větrníky a další komunitní zdroje pokrýt 80% spotřeby českých domácností. Mám jednu jedinou prosbu na vládu– aby nám nestála v cestě a co nejrychleji schválila energetický zákon. Ten umožní i malým zdrojům prodávat energii do sítě. Teprve tehdy se Česko stane opravdu energeticky soběstačné.“ Plně se s tímto názorem ztotožňujeme, a proto máme komunitní energetiku v našem volebním programu a budeme rádi, že i Vy občané se stanete vlastníky nezávislého energetického zdroje, kde budete mít energii výrazně levnější, než od současných energetických dodavatelů. Pro splnění, prosazení tohoto bodu potřebujeme Vás, občany, abyste podpořili kandidátku sdružení "Náš Domov" s číslem 1!


-Jiří Žáček, DiS.

3

VYUŽITÍ A REVITALIZACE OBECNÍHO MAJETKU


Jedním z obecních majetků, který by dle občanů zasloužil rekonstrukci a širší využití, je areál Zašovské skály. Je to místo, které se přímo nabízí pro sportovní a kulturní aktivity v obci. Do jisté míry by se dalo říct, že je Skála momentálně z hlediska obce poměrně přehlížená lokalita. Aktuálně je areál využíván především pro potřeby bikeparku, který zde postupně roste, a k motokrosovým závodům. Ve spolupráci s místním spolkem Bikeparku Zašovská Skála bychom rádi podpořili projekt vybudování komplexního areálu pro adrenalinové využití, který počítá s výstavbou dětského hřiště, horolezecké věže, pumptracku a také s rekonstrukcí stávajících tratí včetně dobudování tzv. chill-out zón, které slouží k odpočinku. Na financování tohoto projektu by se podílela jak obec, tak by byly využity dotační programy.


Samostatnou kapitolou je pak budova Svazarmu ve Skále. Zde navrhujeme její zbourání, na jejím místě by se vybudoval nový objekt, který by sloužil jako zázemí pro celý areál. Vyrůst by zde měla multifunkční budova s restaurací a malým sálem, který by sloužil jako alternativa pro kulturní dům. Vzhledem k tomu, že sál v KD Zašová je velký a poměrně často obsazený, tak by tento malý sál byl vhodný pro pořádání menších akcí, jako jsou oslavy nebo večírky. V objektu by mohly najít zázemí i místní spolky, konkrétně Valašský Horolezecký klub, Bikepark Skála, Motocross Klub, tenisté z horního konce, případně další spolky, kteří uvítají prostor pro komunitní setkávání.

AKTUALIZOVÁNO

5

Regulace výstavby v obci v návaznosti na koncepční řešení dopravy a bezpečnosti chodců

NÁŠ DOMOV JE PRO NÁS PRIORITA Č. 1

Hlasujte pro lepší budoucnost naší obce, volte č. 1.